Krzesani i Gospodynie na Sycylii

Na przełomie lipca i sierpnia br. Regionalny Zespół Krzesani oraz Gospodynie ze Spytkowic wzięli udział w Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych ”Cu Sona E Cu Abballa” na Sycylii, razem z grupami z Kolumbii, Paragwaju, Serbii oraz Włoch. Każdy zespół reprezentował swój kraj najlepiej jak potrafił i stał się niejako wizytówką swojej ojczyzny. Grupy przedstawiły swoje tańce, śpiew oraz muzykę nie tylko podczas występów na scenie, ale także licznych parad na terenie festiwalowego miasteczka. Udało się też oprawić Msze Św. w Rzymie i na Sycylii, co wywołało niezwykły entuzjazm na miejscowych wiernych, a ulubiona pieśń św. Jana Pawła II – Barka – zachwyciła i wzruszyła przy akompaniamencie góralskiej muzyki.
Był czas zarówno na występy jak i na integrację oraz nawiązywanie nowych przyjaźni. Mimo krótkiego, lecz intensywnego pobytu, wszyscy wracali zadowoleni no i cóż.. zmęczeni.
Nie zabrakło jednak czasu na relaks i zwiedzanie. Podczas tej podróży Krzesani i Gospodynie zobaczyli również Rzym oraz piękną Wenecję. Znakiem rozpoznawczym grupy z Polski były żółte czapeczki wyróżniające się spośród tłumu (zwłaszcza będąc w Watykanie).  

Beata i Anna Rzeszótko