Oczyszczacze powietrza w Spytkowiańskich placówkach edukacyjnych

W pierwszym tygodniu września w Szkole Podstawowej Nr 3 Im. Ojca Świętego Jana Pawła II, Gminnym Przedszkolu „Stokrotka” oraz Szkole Podstawowej Nr 2 im. 12 Pułku Piechoty pojawiły się oczyszczacze powietrza przekazane przez Zarząd Województwa Małopolskiego w ramach Projektu zintegrowanego LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.
Oczyszczacze są dostosowane do potrzeb 60-metrowej sali przedszkolnej i filtrują 388 m sześc. powietrza na godzinę. W ciągu każdej godziny są w stanie dwukrotnie przefiltrować całe powietrze w danym pomieszczeniu. Dodatkowo wyposażono je w filtry HEPA wysokiej klasy H13, które wychwytują nie tylko pyły i szkodliwe substancje, ale także kurz, alergeny i bakterie.

Urządzenia ponadto mogą pracować w trzech trybach, w tym automatycznym, działającym w oparciu o czujnik, który dostosowuje pracę urządzenia do panujących w pomieszczeniu warunków. Nie wyposażono ich natomiast w lampy UV i jonizację, które wytwarzają ozon i mogą mieć negatywny wpływ na dzieci.