III Rajd śladami 4 kompanii 12 Pułku Piechoty 2019

Po raz trzeci uczniowie szkół podstawowych z naszej miejscowości wyruszyli śladami  żołnierzy września’ 39.  Jest to kolejny  akcent obchodów 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej, która przypada w tym roku.  
Organizatorem rajdu było Stowarzyszenie  Historii Spytkowic, Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica” imieniem Józefa Kurasia „Ognia” oraz szkoły podstawowe.
Uczniowie przeszli trasę rajdu w kilkunastoosobowych drużynach, rywalizując ze sobą w konkurencjach sprawnościowych, musztrze  oraz  wiedzy teoretycznej na temat  bitwy, która rozegrała się w Spytkowicach i na Wysokiej 1 i 2 września 1939 roku. Na trasie odwiedzili miejsce śmierci por. Tadeusza Stefaniszyna oraz jego grób na cmentarzu.
Oprócz wykonywania zadań sprawnościowych uczestnicy odpowiadali na pytania związane z bitwą.
Mimo wietrznej pogody uczestnicy dobrze się bawili, jednocześnie ucząc się od członków grupy rekonstrukcyjnej wielu ciekawostek ( opatrywanie rannego czy  posługiwanie się bronią)
Nagrody w postaci zestawu piłek dla każdej szkoły ufundowało Stowarzyszenie Historii Spytkowic z funduszu sołectwa Spytkowic . Każdy uczestnik rajdu otrzymał dyplom, książkę o II wojnie światowej oraz ozdobną zapinkę. Nagrody te ufundowane zostały przez Stowarzyszenie z funduszy projektu.
Na zakończenie czekały grochówka wojskowa , kiełbaska z rożna i gorąca herbata z sokiem malinowym.  
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i przeprowadzenia rajdu.
Do zobaczenia za rok!!!!!
Stowarzyszenie  Historii Spytkowic