Wyjazd integracyjny uczniów klas VIII na Węgry

Po raz drugi uczniowie klas VIII z naszej miejscowości brali udział w wymianie szkolnej z partnerską gminą Érsekvadkert na Węgrzech.
Zostaliśmy tradycyjnie przyjęci z ogromną serdecznością i gościnnością. Przywitały nas władze gminy oraz uczniowie klasy VIII miejscowej szkoły. Zamieszkaliśmy w pięknie położonym ośrodku Kolping w samym sercu sosnowego lasu.
W czasie naszego pobytu zwiedziliśmy mnóstwo pięknym miejsc, a w czasie wycieczek towarzyszyli nam uczniowie klasy VIII , z którymi świetnie się dogadywaliśmy mimo bariery językowej. Mieliśmy okazję wykazać się naszą  znajomością języków angielskiego i niemieckiego w praktyce!
A oto , co zobaczyliśmy :
1. Budapeszt z jego majestatycznym Parlamentem , cudownymi widokami na rzekę Dunaj i rozpiętymi nad nim mostami.
2. „Pałac cudów” – miejsce gdzie nauka i zabawa spotykają się pod jednym dachem.
3. Skansen budownictwa i kultury ludowej oraz rzemiosła w  Hollókő, wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO
4. Esztergom , gdzie zwiedzaliśmy  największą na Węgrzech i jedną z największych w Europie katedrę . Po zwiedzaniu pluskaliśmy się w wodach termalnych Aquapark Esztergom.
5. Zamek i miasteczko Wyszehrad, dawną stolicę Węgier i miejsce w którym powstała Grupa Wyszehradzka.
6. Klimatyczne miasteczko Balassagyarmat , gdzie braliśmy udział w turnieju piłki teqball . Imprezę uświetnili obecnością piłkarze Puyol i Cafu.
7. Rozegraliśmy mecz w ramach turnieju piłki nożnej i braliśmy udział w Dniu Sportu.
8. Wystąpiliśmy na scenie podczas festynu z okazji Dnia Ersekvadkert. Pokazaliśmy mały wycinek naszej polskiej kultury. Próbka góralskiego folkloru spodobała się bardzo wszystkim widzom, a nasz polonez nagrodzono burzliwymi oklaskami na stojąco!!!!!
9. W niedzielny poranek uczestniczyliśmy we mszy św. w miejscowym kościele parafialnym. Zajęliśmy miejsca w zarezerwowanych dla nas przednich ławkach i mimo bariery językowej odczuliśmy serdeczność księdza proboszcza , który witał naszą grupę bardzo gorąco.

Przez cały pobyt częstowano nas  smacznym jedzeniem, a mamy uczniów upiekły dla nas  typowo węgierskie specjały . Z naszymi rówieśnikami nie tylko graliśmy w piłkę i jeździliśmy na wycieczki – mieliśmy także okazję wspólnie potańczyć na specjalnej dyskotece szkolnej, na boisku pod rozgwieżdżonym niebem.

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogliśmy uczestniczyć w tej wyprawie.
Mamy nadzieję, że nasi koledzy z Węgier , którzy przyjadą do nas w styczniu , spędzą w naszym kraju równie niezapomniane chwile.
                                                         
Uczniowie klas VIII